Rok se s rokem sešel a ÚSGS uspořádal ve spolupráci s Ackermann Gemeinde již 13. kurz českého jazyka pro Němce. Na posledních čtrnáct srpnových dní tak do Ústí nad Labem zavítalo třiačtyřicet přihlášených účastníků, kteří si přijeli oprášit i zdokonalit své znalosti češtiny. Mnozí z nich byli v dobrém smyslu „staří známí“, kteří na tento kurz opětovně přijíždějí již řadu let. I z tohoto důvodu nebylo zcela jednoduché připravit program, který by opět sliboval něco nového.

Mimo tradiční dopolední výuky byly naplánovány tři odpolední výlety směřované do Poohří (Klášterec nad Ohří, Budyně nad Ohří) a Podkrušnohoří (Krupka) a jeden celodenní výlet. Jeho cílem byl hrad Grabštejn na Liberecku, který během posledních zhruba deseti let téměř doslova „povstal z popela“, a nedaleké město Jablonné v Podještědí, kde se nachází jeden ze skvostů barokní architektury u nás – bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy navržená Janem Lukášem Hildebrandtem. Letní večery byly vyplněny přednáškami, jež zahrnovaly široké tématické okruhy – od malířství a básnictví v severních Čechách (Vladimír Vokolek), německé zvukové nahrávky z Čech (Vladimír Kaiser), trpaslíky v rámci aktuálního projektu městského muzea (Václav Houfek), otázku propojení různých národností v pohádkách (Gerda Plattig), výročí Johanna Mathesiuse – „Lutherova muže v Čechách“ (Ursula Weißgärber) až po léta druhé světové války. Ta měl připomenout ve svém příspěvku o podzemní továrně a zajateckých táborech v Rabštejně na Děčínsku Petr Joza, který bohužel onemocněl a zastoupila ho Kristina Kaiserová. Román „Niemandszeit“ o konci války v Čechách pak představil jeho přímo autor, spisovatel Jörg Bernig.

Poslední večer ve VŠ baru již tradičně vyplnilo vzpomínání, české i německé písně a následné loučení bylo provázeno přáním opětovného shledání. Vzhledem tomu, že většina účastníků již dávno překročila hranici důchodového věku, bylo toto přání o to upřímnější.